Zarząd proponuje cięcia w Kompanii Węglowej
Bez czternastek i deputatów węglowych – jeśli związkowcy zgodzą się na taki scenariusz, to jest szansa na utworzenie nowej spółki w terminie.
barbara oksińska
Po tym, gdy zarząd Kompanii Węglowej przedstawił swój projekt porozumienia, teraz pora na ruch związków zawodowych. Od ich decyzji zależy, czy uda się ściąć koszty w węglowej spółce i do 1 maja przenieść kompanijne kopalnie do nowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej (PGG), wzmocnionej kapitałem od koncernów energetycznych.
Inwestorzy są skłonni przeznaczyć w sumie 1,5 mld zł na utworzenie PGG. Nie wyłożą jednak nawet złotówki, jeśli zarząd nie przedstawi planu naprawczego akceptowalnego dla wszystkich stron – także związków zawodowych.
Bez części dodatków
Średnie miesięczne wynagrodzenie w Kompanii Węglowej w ubiegłym roku wynosiło około 6,6 tys. zł brutto. Wliczone są w to nie tylko comiesięczne pensje, ale także szereg górniczych dodatków, takich jak dwa ekstrawynagrodzenia: barbórka i czternastka, deputat węglowy czy tzw. ołówkowe, czyli pieniądze na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta