Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrożnie z przywilejami dla niepracowników

12 kwietnia 2016 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Zleceniobiorcy ze stacji paliw nie przysługuje urlop wypoczynkowy w rozumieniu kodeksu pracy, ale za zgodą zleceniodawcy do jego umowy można wprowadzić postanowienia o dniach wolnych od zadań.

Na stacji paliw zatrudniam osoby na zlecenie. Umowy te wykonywane są w stałym miejscu pod nadzorem. Zatrudnieni domagają się udzielenia urlopów wypoczynkowych. Czy przysługuje im prawo do tego urlopu? Czy przepisy im to zapewniają? – pyta czytelnik.

Nie.

Zlecenie jest jedną z umów cywilnoprawnych, do których stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. To umowa starannego działania, w której zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać określoną czynność lub wiele czynności na rzecz dającego zlecenie.

W tym kontrakcie nie ma ponadto charakterystycznego dla umowy o pracę podporządkowania i pozostawania w dyspozycji zlecającego, zaś wykonujący zlecenie ma jedynie takie uprawnienia, jakie wynikają z treści zawartej umowy.

Ponieważ do zleceń nie odnoszą się przepisy kodeksu pracy, ale kodeksu cywilnego, zleceniobiorcy nie przysługują uprawnienia pracownicze, w tym m. in. prawo do urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy z kodeksu pracy należy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10418

Wydanie: 10418

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament