Jak zamawiający powinni odpowiadać na wątpliwości wykonawców
Wyjaśnienia co do treści specyfikacji nie powinny być sprzeczne. Jeśli jednak nadal są wątpliwości, obowiązują przede wszystkim te udzielone później odpowiedzi.
Instytucja wniosków o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej siwz) jest często stosowana w praktyce. Tym bardziej że – jak wynika z orzecznictwa – przepisy ustawy prawo zamówień publicznych (dalej pzp) dają wykonawcom nie tylko prawo o zwrócenie się do zamawiającego o wyjaśnienie powziętych co do treści siwz, ale nakładają wręcz na niego taki obowiązek. Zaniechanie tego może być wręcz podstawą zarzucenia przyjmującemu zamówienie braku dochowania należytej staranności przedsiębiorcy, o której mowa w art. 355 par. 2 k.c. (tak m.in. w wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 12 maja 2015 r., sygn. akt I ACa 287/15, wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 14 listopada 2014 r., sygn. akt I ACa 647/14).
W praktyce powstają jednak wątpliwości, jak szczegółowe mają być wyjaśnienia treści siwz i co mogą zawierać.
Zamawiający jest związany
Krajowa Izba Odwoławcza podkreśla w swoich orzeczeniach, że owe wyjaśnienia mogą kształtować treść specyfikacji. Jak podkreśliła KIO w orzeczeniu z 28 stycznia 2015 r. (sygn. akt KIO 77/15), tymi wyjaśnieniami zamawiający jest związany na równi z oryginalnymi postanowieniami specyfikacji.
Do treści owych wyjaśnień odniosła się Krajowa Izba Odwoławcza w jednym z ostatnich orzeczeń (wyrok KIO z 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt KIO 681/15). Sprawa dotyczyła przetargu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta