Kto może walczyć o przywrócenie do służby
Wielu funkcjonariuszy, mimo że ich zwolnienie uznane zostało za wadliwe, nie ma szans na powrót do służby. I nie wynika to z rozstrzygnięcia sądu czy wyboru samego zainteresowanego, ale wprost z przepisów.
Pracownicy cywilni, jeśli odwołają się od złożonego im wypowiedzenia albo zwolnienia w trybie natychmiastowym, mogą, co do zasady, starać się o przywrócenie do pracy. Ostateczna decyzja należy oczywiście do sądu, ale przynajmniej teoretycznie taką możliwość mają. Mundurowi też, ale tylko niektórzy.
Policjant wróci
Na powrót do służby liczyć może np. wadliwie zwolniony policjant. Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 1 ustawy o Policji (dalej uop) uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby w Policji z powodu jej wadliwości stanowi podstawę przywrócenia do służby na stanowisko równorzędne. Zwolniony policjant może zatem wrócić do służby:
- w wyniku orzeczenia przywracającego do niej, wydanego przez sąd administracyjny rozpatrujący skargę funkcjonariusza na zwolnienie albo
- w rezultacie wyroku sądu karnego oczyszczającego go z zarzutu popełnienia czynu, który był powodem jego zwolnienia.
Przywrócenie policjanta do służby jest o tyle automatyczne, że następuje z mocy prawa, z datą prawomocności wyroku uchylającego decyzję o zwolnieniu ze służby. Samo przywrócenie do służby nie zależy więc od woli policjanta czy organów Policji ani nie wymaga podejmowania przez nich w tym konkretnym zakresie żadnych działań. Nie ma więc także podstaw do wydawania w tym zakresie decyzji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta