Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć odsetki od zaległości w VAT po nowemu

23 maja 2016 | Podatki | Damian Kubiś

Nowa karna stawka odsetek może być stosowana tylko do zaległości powstałych od 1 stycznia 2016 roku. Przyjęcie odmiennej interpretacji naruszałoby zasadę, że prawo nie działa wstecz.

Obowiązująca od początku 2016 roku nowelizacja ordynacji podatkowej zmieniła zasady, na jakich obliczane są obecnie odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych. Skutkiem tych zmian jest to, że dziś stosujemy aż cztery różne stawki odsetek: 50 proc., 75 proc., 100 proc. i 150 proc. stawki podstawowej. A ta – o czym warto pamiętać – ustalana jest jako 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, określanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2 proc., z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 proc. (art. 56 ordynacji podatkowej). Obecnie podstawowa stawka odsetek wynosi 8 proc., a zatem stawki obniżone to odpowiednio 4 proc. i 6 proc., natomiast stawka podwyższona to 12 proc.

Ważna korekta i zapłata długu

Z nowych przepisów wynika, że obniżona do 50 proc. stawka odsetek za zwłokę ma zastosowanie do, po pierwsze, odsetek powstałych od 1 stycznia 2016 roku, w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji oraz zapłaty zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty. Po drugie, do zobowiązań podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 roku, ale tylko w przypadku złożenia korekty deklaracji do końca czerwca 2016 roku i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty. Na wskazaną w tym miejscu datę należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10452

Wydanie: 10452

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament