Jak rozliczyć zapłatę składek za zleceniobiorcę
Zapłacone przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne – w części, która powinna być sfinansowana przez osobę zatrudnioną – są dla aktualnych pracowników przysporzeniem majątkowym mającym swoje źródło w przychodach ze stosunku pracy.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 7 stycznia 2016 r. (IPTPB1/ 4511- 598/15-4/AP).
Spółka z o.o. w latach 2009–2011 zawierała umowy o dzieło ze zleceniobiorcami, którzy:
1) nie byli pracownikami spółki i obecnie też nimi nie są,
2) nie byli pracownikami spółki, a obecnie nimi są,
3) byli pracownikami spółki, a teraz nimi nie są.
Podatnik naliczał i odprowadzał do urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych w pełnej wysokości, bez potrącania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. W 2014 r. ZUS przeprowadził kontrolę, w wyniku której stwierdził, że ww. umowy mają charakter umów-zleceń i powinny być od nich zapłacone składki.
ZUS wydał decyzje, na podstawie których podatnik został zobligowany do naliczenia i odprowadzenia należnych składek oraz skorygowania deklaracji rozliczeniowych ZUS. Spółka zapłaciła zaległe składki w 2014 r. – zarówno w części leżącej po stronie spółki, jak i w części, którą powinni opłacić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta