Lokalna odpowiedź na globalne wyzwania
Receptą na sukces jest korzystanie z potencjału regionu i tego, czym się wyróżnia na tle innych obszarów kraju.
Jak gonić Europę, jak przyspieszyć rozwój gospodarczy w wymiarze regionu, jak podnosić konkurencyjność przedsiębiorstwa i jednocześnie dbać o jakość życia mieszkańców? To kluczowe pytania, na które starali się odpowiedzieć marszałkowie województw podczas dyskusji „Główne wyzwania rozwojowe stojące przed regionami" na VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Ponieważ każdy region ma swoja specyfikę i odmienne problemy, nie ma jednej recepty na sukces. Może poza jedną – wykorzystywania właśnie lokalnych potencjałów i różnic.
Wykorzystać szansę
– Jesteśmy jednym z najbiedniejszych regionów nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. To dla nas największe wyzwanie, ale jesteśmy też regionem granicznym i m.in. w tym upatrujemy naszą szansę na rozwój – przekonywał Paweł Nakonieczny z zarządu woj. lubelskiego. – Współpraca transgraniczna z Ukrainą w ostatnich latach uległa zahamowaniu ze względu na konflikt rosyjsko-ukraiński. Ale nie jest nonsensem budować nadzieję na stabilizację. Zresztą patrzymy też jeszcze dalej, w stronę Azji, marzymy o odbudowie jedwabnego szlaku – mówił Nakonieczny. W woj. lubelskim już działa największy w Polsce przeładunkowy port kolejowy, który ma bezpośrednie połączenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta