Czy wniesienie aportu podlega PCC
ROZLICZENIA | Pogląd o braku opodatkowania wkładów niepieniężnych ma mocne oparcie w orzecznictwie NSA. W związku z tym podatnicy mają podstawy, żeby w takim przypadku nie uiszczać daniny albo występować o jej zwrot, jeśli została już zapłacona.
Małgorzata Breda Michał Samborski
Mianem aportu określa się wkłady niepieniężne wnoszone do spółki przez jej wspólników. Literalna analiza przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) wskazuje, że wniesienie aportu będzie z zasady opodatkowane tym podatkiem. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w zw. z ust. 3 ustawy o PCC opodatkowaną czynnością umowy spółki lub jej zmianą może być:
∑ przy spółce osobowej (cywilnej, jawnej partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki;
∑ przy spółce kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej lub europejskiej) – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów.
Ponadto, zgodnie z obecnym brzmieniem art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowanie (lub zwolnienie) aportów z VAT nie wyłącza opodatkowania PCC.
Z regulacji ustawy o PCC wynika więc, że opodatkowane może być wniesienie zarówno wkładów pieniężnych, jak i aportów. Podejście to było niejednokrotnie przyjmowane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta