Orzecznictwo po stronie podatnika
Z ostatnich wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych wynika, że ryczałt za korzystanie z samochodów służbowych dla celów prywatnych obejmuje również paliwo.
Celem zmian legislacyjnych obowiązujących od 1 stycznia 2015 r. miało być ułatwienie określania przychodu podatkowego pracowników z tytułu prywatnego wykorzystywania samochodów służbowych oraz wyeliminowanie ryzyka podatkowego związanego z poprzednimi, niejasnymi i nieprecyzyjnymi przepisami w tym zakresie. Jednak wraz z nowymi przepisami pojawiły się nowe wątpliwości interpretacyjne. Z regulacji nie wynika bowiem wprost, czy określany ryczałtowo przychód pracownika obejmuje jedynie sam fakt korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych, czy obejmuje również paliwo zakupione przez pracodawcę, które jest wykorzystywane do prywatnych przejazdów.
Problemy związane z poprzednimi regulacjami
W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2015 r., na podstawie art. 11 ustawy o PIT wartość nieodpłatnego świadczenia polegającego na udostępnieniu samochodu służbowego do celów prywatnych ustalało się według:
- cen stosowanych wobec innych odbiorców – jeżeli przedmiotem świadczenia były usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy udostępniającego samochód służbowy,
- cen zakupu – jeżeli przedmiotem świadczenia były usługi zakupione, lub
- cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku (z uwzględnieniem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta