Następczyni KW może wejść na giełdę za pięć lat
Udziałowcy Polskiej Grupy Górniczej mają opcję wyjścia z inwestycji poprzez sprzedaż akcji podczas ewentualnego debiutu na warszawskim parkiecie głównym – dowiedziała się „Rzeczpospolita".
Aneta Wieczerzak-Krusińska
– Możliwość sprzedaży akcji przez GPW pojawia się po pięciu latach – mówi menedżer zbliżony do działającej od maja następczyni Kompanii Węglowej.
Dotychczas przedstawiciele inwestorów, wśród których są m.in. trzy spółki energetyczne (PGE, Energa i PGNiG Termika), unikali odpowiedzi na pytania o możliwość i termin potencjalnego odsprzedania swoich udziałów. W oficjalnych dokumentach pojawiała się jednak data 2026 r., sugerująca dziesięcioletni lock-up, czyli zakaz wyjścia z inwestycji właśnie w takiej perspektywie.
Zysk za dwa–trzy lata?
– Inwestorzy wprowadzili to jako pewną możliwość – potwierdza Tomasz Rogala, prezes PGG pytany przez nas o giełdowe plany górniczej spółki. Już w tym roku ma się rozpocząć procedura przekształcania PGG ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w akcyjną. Jak tłumaczy szef grupy, na razie jest to związane m.in. z wprowadzeniem lepszego zabezpieczenia dla wierzycieli, m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta