Przy likwidacji spółki zagranicznej trzeba się rozliczyć z fiskusem
Zagraniczna spółka kontrolowana, która wyda składniki majątkowe udziałowcowi z Polski, uzyska przychód. Powinien on zostać uwzględniony przez polski podmiot do wyliczenia podatku od dochodów uzyskiwanych przez CFC.
Przepisy ustaw o podatku dochodowym zobowiązują polskich podatników (tj. podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz osoby fizyczne) do rozliczenia się z polskim fiskusem z tytułu osiągania dochodów za pośrednictwem zagranicznej spółki kontrolowanej (w skrócie z ang. CFC). Zasady ustalenia statusu CFC oraz zakres obowiązków ciążących na podatniku z tego tytułu zostały opisane w artykule „Udziałowcom zagranicznych spółek przybędzie obowiązków", tygodnik „Podatki" z 25 kwietnia br., str. D6-7).
Analiza z uwzględnieniem krajowych regulacji
Jedną z podstawowych cech nowego podatku, a zarazem źródłem dużych wątpliwości i sytuacji problematycznych, jest to, że dla celów obliczenia podatku do zadeklarowania i zapłaty w Polsce dochód CFC należy ustalić na podstawie przepisów polskich ustaw podatkowych. Oznacza to, że każde zdarzenie gospodarcze zaistniałe w zagranicznej spółce kontrolowanej należy rozpoznać jako przychód podatkowy lub koszt uzyskania przychodów zgodnie z zasadami przewidzianymi przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Ważne jest także, że obliczając dochód CFC, uwzględniamy wszystkie przychody osiągane przez zagraniczną spółkę w danym roku podatkowym, a nie tylko te, które pochodzą z tzw. pasywnych źródeł przychodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta