Kiedy współużytkownik wieczysty będzie płacił inaczej
Zmiana stawki procentowej opłaty rocznej w odniesieniu do udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy ustanowiona została odrębna własność lokalu, którego przeznaczenie jest inne, niż cel oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste lub nastąpiła zmiana sposobu korzystania z lokalu.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 2015 r. V CSK 58/15.
Powódce (spółce z o.o.) przysługuje udział w użytkowaniu wieczystym nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność gminy. Pozostały udział w użytkowaniu wieczystym związany jest z prawem własności lokali mieszkalnych zbytych na rzecz osób trzecich.
Pierwotnie nieruchomość przeznaczona była na działalność handlowo-usługową. Użytkownik wieczysty (poprzednik powódki) zobowiązał się do wybudowania na nieruchomości hotelu z parkingiem podziemnym. Prezydent miasta zatwierdził zmiany projektu budowlanego, zgodnie z którymi przeważającą część budynku stanowiły lokale mieszkalne. Ponieważ przedmiot inwestycji odbiegał od celu, na który nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, powódka wystąpiła o zmianę wysokości stawki opłaty rocznej z 3 proc. na 1 proc. dla swojego udziału w prawie użytkowania wieczystego.
Powództwo zostało oddalone z uwagi na niedopuszczalny, zdaniem sądu okręgowego, zakres zmiany wysokości stawki procentowej opłaty rocznej. Uwzględnienie wniosku prowadziłoby bowiem do sytuacji, w której dla jednej nieruchomości gruntowej ustalone byłyby różne stawki procentowe opłaty rocznej dla różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta