Nieuprawnione używanie telefonu służbowego
Nie można obarczyć pracodawcy kosztami samowolnego używania telefonu komórkowego przez pracownika do celów prywatnych w ramach ryzyka związanego z działalnością pracodawcy.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 22 marca 2016 r., II PK 31/15.
Pozwany M.M. był zatrudniony w towarzystwie ubezpieczeń na podstawie umowy o pracę na czas określony. Powód rozwiązał z pozwanym umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu nieuprawnionego używania telefonu służbowego do celów prywatnych, które wyrządziło powodowi szkodę w wysokości 37 tys.zł.
Pozwany wykonywał z telefonu służbowego połączenia krajowe oraz zagraniczne, jak również internetowe poza godzinami pracy, w tym w godzinach wieczornych i nocnych, oraz w dni wolne od pracy. Tylko jeden raz pozwany był zobowiązany przez przełożonego do przesłania pliku przez Internet poza godzinami pracy. Ponadto nie istniała potrzeba korzystania przez pozwanego z Internetu bądź wykonywania połączeń telefonicznych do celów służbowych. Sam pozwany nie negował, że w używał służbowego telefonu do celów prywatnych.
Sąd I instancji zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 37 tys. zł uznając, że korzystanie przez pozwanego z telefonu służbowego w celach prywatnych stanowiło nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych oraz naruszenie przepisów kodeksu pracy i regulaminu pracy obowiązującego u powoda, a szkoda powstała po stronie powoda spowodowana została przez pozwanego umyślnie.
Sąd II instancji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta