Ruchy miejskie łączą siły
Lokalne stowarzyszenia tworzą związek, by wpływać na stanowienie prawa. Czy zaistnieją też w wielkiej polityce?
Kongres Ruchów Miejskich – tak będzie się nazywać nowy związek stowarzyszeń o ambicjach wpływania na prace rządu i Sejmu. W sobotę w Toruniu odbędzie się jego spotkanie założycielskie.
– Wezmą w nim udział przedstawiciele 20 stowarzyszeń. Później do federacji dołączą kolejne. Będziemy pracować nad statutem, a jeśli zdążymy, wybierzemy członków władz. Funkcje będą sprawowane w sposób rotacyjny – mówi Piotr Wielgus, działacz miejski z Torunia i organizator sobotniego spotkania.
Dodaje, że związek zostanie zarejestrowany w sądzie. Tym samym faktem stanie się formalne złączenie najważniejszych ruchów miejskich działających w Polsce.
Czym są ruchy miejskie? Zrzeszają aktywistów, który głoszą tezy o przywróceniu miast mieszkańcom. Domagają się m.in. konsultacji społecznych dotyczących budżetu, zmniejszenia roli transportu samochodowego i rewitalizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta