Polisolokaty są elementem politycznej gry
Problem polis inwestycyjnych nie jest czarno-biały ani w przypadku klienta, ani agenta, ani ubezpieczyciela. Generalizowanie, że wszystkie te produkty są z założenia oszukańcze, nie jest prawdą – mówi Mateuszowi Pawlakowi szef KNF.
Rz: Komisja Nadzoru Finansowego zrobiła za mało w sprawie kontrowersyjnych polis inwestycyjnych?
W2011 r. KNF skierowała do Ministerstwa Finansów projekt nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej, która zobowiązywała zakłady ubezpieczeń do oceniania potrzeb i wiedzy klienta przed zawarciem umowy oraz szerszego informowania go o produkcie. Mówię o tzw. MiFID w ubezpieczeniach, co ograniczyłoby ryzyko nietrafnej sprzedaży UFK. W lutym 2012 r. wyszło pismo do banków i ubezpieczycieli informujące o nieprawidłowościach w zakresie bancassurance. We wrześniu 2012 r. było wystąpienie do banków i zakładów ubezpieczeń w sprawie praktyk sprzedażowych związanych z oferowaniem produktów inwestycyjnych. W ostatnich latach po inspekcjach w zakładach ubezpieczeń wydano 54 zalecenia dotyczące UFK. W latach 2014–2016 do UOKiK przesłano 1055 wzorców umów ubezpieczenia z UFK mogących zawierać niedozwolone postanowienia umowne. W grudniu 2013 r. ruszyły publiczne konsultacje projektu Rekomendacji U, która została przyjęta w czerwcu 2014 r. wraz z wytycznymi ws. pośrednictwa ubezpieczeniowego. Od początku 2016 r. obowiązuje ustawa, która umożliwia KNF wydawanie rekomendacji dla ubezpieczycieli – wydaliśmy już rekomendacje związane z badaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta