Gdy ZUS odmawia odszkodowania, trzeba się o nie upomnieć w sądzie
Świadczenia za wypadek przy pracy nie przysługują jedynie wtedy, gdy wyłączną przyczyną tego zdarzenia było umyślne naruszenie przez zatrudnionego przepisów o ochronie zdrowia i życia.
ZUS odmówił mi prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy (utrata części palca ręki). W uzasadnieniu podał, że wyłączną przyczyną wypadku było nieprzestrzeganie zasad BHP obowiązujących w sklepie (pracuję jako sprzedawca) podczas obsługi piły elektrycznej (nieuważne trzymanie dłoni na tej maszynie). Uważam, że niesłusznie zarzucono mi rażące niedbalstwo jako przyczynę wypadku, skoro to pracodawca nie zapewnił środków ostrożności (brak rękawic ochronnych), co potwierdził także drugi pracownik.
Czy ZUS ma rację? Czy mam szansę na zmianę decyzji przez sąd? – pyta czytelniczka.
Tak.
Na mocy art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta