ZUS manipuluje przepisami, aby skuteczniej ściągnąć zaległości z przedsiębiorcy i jego małżonka
ZUS próbuje ściągać długi składkowe z małżonka przedsiębiorcy, powołując się zasadniczo na stosowany odpowiednio art. 29 § 1 ordynacji podatkowej. Stanowi on, że u osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność z art. 26 op obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka (tu: płatnika).
Marcin Nagórek, radca prawny
Bazując na tym przepisie, ZUS nie widzi jednak różnicy między zadłużeniem powstałym przed zawarciem umowy o wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej a tym powstałym po jej przyjęciu, opierając się jedynie na art. 471 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ten zaś uzależnia skuteczność takiej umowy od uprzedniego jej ujawnienia wierzycielom.
Taka koncepcja rozumienia prawa przez ZUS prawdopodobnie wynika stąd, że nie ma przepisu – czy to w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, czy to w ordynacji podatkowej, wprost regulującego zakres odpowiedzialności małżonka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta