Wykonywanie dyrektyw i wyroków europejskich najważniejsze
Trybunał UE | Za niewykonanie w wyznaczonym czasie wyroku luksemburskiego trybunału państwo członkowskie może zostać ukarane wielomilionowymi: ryczałtem i okresową karą pieniężną, płatnymi na rzecz Komisji Europejskiej.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Portugalię finansowe sankcje za opóźnienia we wdrożeniu dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Orzekał na wniosek Komisji Europejskiej kolejny raz w sprawie niewybudowania przez Portugalczyków kolektorów i dodatkowych systemów oczyszczania. Tym razem w jednej aglomeracji z ponad trzydziestu, które trafiły na cenzurowane w 2006 r.
Unijni sędziowie zasądzili zapłatę na rzecz Komisji Europejskiej trzech milionów euro, a także okresową karę pieniężną, wynoszącą po 8 tysięcy euro za każdy dzień zwłoki w podjęciu środków niezbędnych do wykonania wyroku z 2009 r. (liczoną od ogłoszenia niniejszego orzeczenia, a więc od 22 czerwca 2016 r. do pełnego spełnienia zaleceń z 7 maja 2009 r. w sprawie C-530/07). Również te pieniądze trafią na rachunek środków własnych Unii Europejskiej, czyli w ręce Komisji.
I chociaż sędziowie trybunału złagodzili żądania finansowe urzędników KE, to jednak zaznaczyli, że orzeczenie dotkliwych dla państwa borykającego się z trudnościami gospodarczymi sankcji ma skutecznie zapobiegać łamaniu prawa Unii w przyszłości. Tym bardziej, że naruszenie polegające na nieruchomieniu wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych (bytowych i takich właśnie przemieszanych z deszczówką albo ze ściekami przemysłowymi) zostało przez Portugalię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta