Wbijanie pali chroni od sztormu. Ale nie od VAT
Choć umacnianie brzegów morskich to wieloletni program rządowy, spory między urzędami i przedsiębiorcami blokują jego wykonanie.
Polskie plaże przyciągają turystów urokiem. Ich piękno jest jednak nietrwałe, bo narażone na ciągłe rozmywanie przez sztormy. Dlatego wymagają ciągłej ochrony poprzez m.in. dosypywanie piasku i wznoszenie różnych budowli powstrzymujących niszczenie (np. rzędy drewnianych pali, betonowe umocnienia czy progi podwodne). Takie metody wymyślono nad Bałtykiem już wiele lat temu.
Również nie od dziś ochronę polskich plaż wspiera państwo. Ustanowiony w 2003 r. i zaplanowany do 2023 r. wieloletni „Program ochrony brzegów morskich" zakłada, że budżet centralny przeznacza rocznie co najmniej 34 mln zł na zapobieganie erozji brzegów i powodzi od strony morza. Program ten miał być wspomagany ulgą podatkową w postaci zerowej stawki VAT na usługi związane z ochroną środowiska morskiego. W praktyce takie roboty zazwyczaj wykonują prywatne firmy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta