Albo odszkodowanie, albo przywrócenie do pracy
Nie można jednocześnie domagać się odszkodowania za prawnie wadliwe rozwiązanie stosunku pracy i przywrócenia do pracy. Roszczenia te wzajemnie się wykluczają. Każde z nich wymaga dokonania odmiennej subsumpcji. W przypadku oceny wyłącznie odszkodowania nie ma potrzeby rozważania możliwości i celowości dalszego zatrudnienia pracownika.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 16 lipca 2015 r. (II PK 169/14).
Stan faktyczny
Pracodawca wręczył pracownicy oświadczenie o rozwiązaniu umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak jeszcze w czasie wypowiedzenia rozwiązał z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu braku natychmiastowego zwrotu służbowego laptopa i usunięcia w tym urządzeniu danych informatycznych będących własnością pracodawcy. Kobieta wniosła do sądu odwołanie zarówno od wypowiedzenia, jak i od oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Początkowo domagała się alternatywnie przywrócenia do pracy albo odszkodowania. W skardze kasacyjnej pełnomocnik powódki zażądał zasądzenia na jej rzecz zarówno odszkodowania z tytułu dwóch oświadczeń pracodawcy, jak i przywrócenia do pracy.
Orzeczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta