Obrońmy Europę
Lepsza, bardziej elastyczna Unia szanuje różne wyobrażenia o dalszej drodze Europy i dopuszcza różne prędkości rozwoju, nie wykluczając nikogo – pisze minister spraw zagranicznych Niemiec.
Każdy, kto śledził gorącą fazę debat, mógł mieć przeczucie, że referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej może się skończyć niedobrze. Czego to nie mówiono i nie pisano na temat Europy ... Wielu w to uwierzyło. A jednak mimo to ja również jestem głęboko wstrząśnięty decyzją Brytyjczyków. Głos za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej wszędzie w Europie wywołał żal, niepewność i rozczarowanie. Mamy do czynienia z głęboką, wręcz historyczną cezurą.
Mimo to nie wolno nam ani trwać w stanie odrętwienia, ani popadać w nadaktywność. Musimy wspólnie wyciągnąć właściwe wnioski.
Unia straciła atrakcyjność
Potrzebna jest dokładna analiza sytuacji – wśród wielu obywateli Europy Unia Europejska nie ma wysokich notowań. Wielu jest rozczarowanych, a niektórzy odwracają się od UE, sądząc, że Wspólnota nie spełniła swoich głównych obietnic – zapewnienia ludziom dobrobytu, demokracji i pokoju – lub spełniła je najwyżej częściowo. Kryzys gospodarczy i finansowy zadał głębokie rany, które jeszcze się nie zabliźniły. Napływ setek tysięcy uchodźców i imigrantów do Europy ujawnił więcej niż tylko różnice zdań. Wielu ludziom unijne decyzje wydają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta