Zleceniobiorca na budowie też musi mieć kask
Adresatem obowiązków z kodeksu pracy dotyczących bezpieczeństwa i higienicznych warunków pracy jest nie tylko pracodawca, ale m.in. zleceniodawca.
Decyzją z 20 maja br. okręgowy inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy nakazał mi usunąć zagrożenia na stanowiskach pracy przy budowie biurowca (mam firmę budowlaną). Były to braki w zakresie miejsca pracy (np. niewłaściwe przygotowane stanowiska warsztatowe) i higieny warunków pracy. Osoby wykonujące prace budowlane nie są moimi pracownikami, a kodeks pracy dotyczy przecież obowiązków wobec pracowników, a nie np. zleceniobiorców. Wykonanie decyzji narazi mnie na spore koszty przystosowania stanowisk pracy. Czy wobec tego ta decyzja jest słuszna? Czy jest szansa na jej zmianę przez sąd? – pyta czytelnik.
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Z analizy tej ustawy wynika, że wymieniona instytucja posiada stosunkowo szerokie kompetencje, obejmujące nie tylko upoważnienie do prowadzenia kontroli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta