Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik samorządowy nie ma prawa do dodatku za godziny nadliczbowe

05 lipca 2016 | Administracja | Anna Puszkarska
Anna Puszkarska, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska, radca prawny

Polecenie pracownikowi samorządowemu pracy w nadgodzinach jest dopuszczalne, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której jest zatrudniony. W razie wykonywania takiej pracy należy mu się, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze.

Problem

Przełożony zwrócił się o wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych do pracownika zatrudnionego w urzędzie gminy, niepełnosprawnego w lekkim stopniu. Podwładny wyraził na to zgodę pod warunkiem wypłacenia mu dodatku do wynagrodzenia za nadliczbową pracę. Czy pracodawca powinien wypłacić taki dodatek?

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) w sytuacji, gdy wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Regulacji tej nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz, bez ich zgody, do pracowników samorządowych sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat.

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru: wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

W myśl art. 43 ust. 1 u.p.s. w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy (dalej k.p.). W art. 151[1] k.p. przewidziano, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10488

Wydanie: 10488

Spis treści
Zamów abonament