O zmianie przeznaczenia w planie miejscowym decyduje gmina
Pomimo zapisów studiów jest możliwe uchwalanie kilku planów miejscowych zmieniające przeznaczenie gruntów rolnych w różnych częściach jednej gminy.
W art. 14 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wskazano, że plan miejscowy, w wyniku którego następuje zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, sporządza się dla całego obszaru wyznaczonego w studium. Czy oznacza to, że jeżeli w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zostałyby wyznaczone w różnych miejscach obszary rolne do zmiany przeznaczenia będzie musiał zostać uchwalony jeden plan miejscowy obejmujący wszystkie te tereny, nawet jeżeli byłyby one zlokalizowane w różnych miejscach gminy?
Taki wniosek, jak zaprezentowany powyżej, wynikałby z literalnej wykładni powołanego wyżej przepisu. Jednak z orzecznictwa wynika, że przepis ten musi być zinterpretowany trochę inaczej. W pierwszej kolejności warto w kilku punktach doprecyzować przedmiotową sytuację. Prawdą jest, że zmiana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta