Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w prawie zamówień publicznych

05 lipca 2016 | Administracja | Wojciech Merkwa
Wojciech Merkwa, radca prawny, jara drapała & partners
źródło: materiały prasowe
Wojciech Merkwa, radca prawny, jara drapała & partners

Elektronizacja zamówień publicznych, którą wprowadza nowelizacja ustawy ma uprościć i uelastycznić postępowania przetargowe. Jednak na stosowanie tych udogodnień w praktyce będziemy musieli jeszcze poczekać.

Jednym z głównych celów nowelizacji z 22 czerwca 2016 r. ustawy Prawo zamówień publicznych była elektronizacja systemu. Ponieważ obecnie zamawiający publiczni w bardzo ograniczonym zakresie korzystają z dobrodziejstw techniki na etapie prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, uznać należy, iż jest to właściwy kierunek zmian.

Unijny ustawodawca wyznacza standardy

Zdaniem autorów unijnych dyrektyw elektroniczne środki komunikacji powinny zagwarantować zwiększenie skuteczności i przejrzystości procesu udzielania zamówień publicznych. Środki te powinny stać się standardowymi środkami komunikacji i wymiany informacji w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. To dlatego, że jak twierdzą unijny urzędnicy, znacząco zwiększają one możliwość udziału w postępowaniach o udzielenie zamówień na rynku wewnętrznym. W tym celu niezbędne jest przedsięwzięcie i wdrożenie środków, które zagwarantują możliwość posługiwania się elektronicznymi rozwiązaniami na każdym etapie postępowania. Oznacza to, że powinny one umożliwiać przekazywanie ogłoszeń w formie elektronicznej, zagwarantować w pełni elektroniczną komunikację między zamawiającym a wykonawcami oraz zapewnić możliwość składania ofert i wniosków w postaci elektronicznej.

Co istotne – regulacje krajowe winny w tym zakresie wyznaczać obowiązki, a nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10488

Wydanie: 10488

Spis treści
Zamów abonament