Gruntowna zmiana systemu
Monika Kucharczyk | W praktyce okaże się, czy wprowadzone do Prawa zamówień publicznych rozwiązania zostały implementowane prawidłowo i czy nie mnożą wątpliwości interpretacyjnych.
Rz: Czy po wejściu w życie nowelizacji prawa zamówień publicznych w znaczący sposób zmieni się procedura przetargów publicznych?
Monika Kucharczyk: Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych gruntownie zmienia obecny system udzielenia zamówień. Niewątpliwie jedna z najważniejszych zmian dotyczy sposobu składania wniosków / ofert. Po wejściu w życie nowelizacji, wykonawcy zamiast składać wraz z wnioskiem / ofertą wiele dokumentów potwierdzających brak przesłanek do wykluczeniu z postępowania, spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz że oferowane usługi, dostawy lub roboty budowlane spełniają wymagania określone przez zamawiającego, będą dołączać do wniosku / oferty jednolity europejski dokument zamówienia (w postępowaniach powyżej progów unijnych) oraz oświadczenie własne wykonawcy (w przetargach poniżej progów unijnych).
Czy to oznacza, że wykonawcy nie będą składali żadnych dokumentów np. z urzędu skarbowego o niezaleganiu z zapłatą podatków, czy z ZUS, o niezaleganiu z zapłatą składek?
Konkretne dokumenty np. z ZUS, US, czy referencje zasadniczo będzie składał tylko jeden wykonawca, tj. ten, którego oferta została najwyżej oceniona przez zamawiającego. Natomiast do oferty, na potwierdzenie ww. okoliczności, wykonawcy dołączą tylko jednolity...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta