Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkursy obowiązkowe, ale nie dla wszystkich

05 lipca 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Osoby niepełnosprawne korzystają niekiedy z pierwszeństwa zatrudnienia w administracji rządowej. Podobnie byli żołnierze zawodowi. Określone preferencje mają też absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, gdy podejmują pierwszą pracę.

Wszystkie stanowiska w służbie cywilnej powinny być obsadzane w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru - z jednym wyjątkiem. Od 23 stycznia tego roku, na wyższe stanowiska w tej służbie trafiają osoby zatrudniane na podstawie powołania. O tym, czy zajmą określone stanowisko decyduje nie komisja konkursowa jak w przypadku pozostałych etatów, ale jednoosobowo ich późniejszy zwierzchnik. Jest nim, w zależności od rangi stanowiska i urzędu, w którego strukturze się ono znajduje np. właściwy minister, kierownik urzędu centralnego, szef Kancelarii Prezesa RM, wojewoda albo dyrektor generalny urzędu.

Pozostałe etaty w służbie cywilnej powinny być już obsadzane w procedurze konkursowej. Pewne kategorie kandydatów do pracy, mogą jednak, w pewnych okolicznościach, liczyć na preferencje. W efekcie albo są zwolnieni z udziału w naborze w ogóle, albo biorą w nim udział, ale na specjalnych zasadach.

Absolwenci KSAP

Taką uprzywilejowaną grupą, w stosunku do innych kandydatów do pracy w administracji rządowej, są absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Zgodnie, bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy z 14 czerwca 1991 r o Krajowej Szkole Administracji Publicznej (dalej ustawa o ksap) słuchacze tej szkoły są zobowiązani do podjęcia i wykonywania, przez okres nie krótszy niż pięć lat od daty jej ukończenia, pracy w urzędach administracji na stanowiskach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10488

Wydanie: 10488

Spis treści
Zamów abonament