Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokąd zmierza audyt finansowy

03 sierpnia 2016 | Ekspert księgowego | Tomasz Diering
Funkcje CAATs
źródło: Rzeczpospolita
Funkcje CAATs

Digitalizacja oraz opieranie procesów księgowych na systemach informatycznych powoduje, że audytor musi szukać pomocy w rozwiązaniach systemowych. Przyszłością audytu finansowego mają być tzw. Computer Assisted Auditing Techniques.

Audyt finansowy bardzo często kojarzony jest ze stertą papierów, segregatorów oraz niechcianą kontrolą w spółce. Kierownicy jednostek traktują audytorów jak osoby, którym zależy wyłącznie na identyfikowaniu błędów i pomyłek. Taki wizerunek audytu bardzo często zarysowuje się wśród badanych jednostek. Jednak nie można zapominać, że główną rolą audytora jest badanie sprawozdań finansowych pod kątem rzetelności i jasności przedstawionych danych, na podstawie których użytkownicy tych sprawozdań oceniają sytuację majątkową i finansową spółki. Podczas badania audytor udziela również pomocy w rozwiązywaniu problemów księgowych oraz podatkowych, ocenia efektywność kontroli wewnętrznych oraz identyfikacje ryzyka, które są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności operacyjnej. Przy ogromnej liczbie operacji gospodarczych, które każdego dnia zachodzą w jednostce, audytor nie jest w stanie wykryć wszystkich błędów.

Czym jest CAATs

Zadaniem audytora jest zgromadzenie całości informacji, która dostarczy wystarczającego uzasadnienia wniosków i zaleceń z audytu. Informacje można podzielić na:

- mocne, na których można w pełni polegać – nie jest wymagane dodatkowe potwierdzenie;

- słabe, które wymagają dodatkowego potwierdzenia.

W zdobywaniu tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10513

Wydanie: 10513

Spis treści
Zamów abonament