Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zajrzeć do Spały

03 sierpnia 2016 | Życie Ziemi Łódzkiej | Grażyna Zawadka
Bunkry w Konewce to atrakcja dla miłośników militariów
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Bunkry w Konewce to atrakcja dla miłośników militariów
Pomnik żubra to jeden z symboli Spały
źródło: Mzacha/Wikimedia Commons
Pomnik żubra to jeden z symboli Spały

Spływy Pilicą, zwiedzanie bunkrów i jarmark staroci – to jedne z wielu atrakcji położonej wśród lasów miejscowości, znanej z ośrodka przygotowań olimpijskich.

Urokliwie położona wśród lasów, na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, a obecnego Spalskiego Parku Krajobrazowego, niewielka Spała kojarzy się głównie ze słynnym ośrodkiem dla sportowców. Jednak miejscowość zapewnia mnóstwo innych atrakcji, pozwalających ciekawie spędzić czas. -Turystów przyciąga głównie mikroklimat, doskonały do wypoczynku, ale także do rekreacji i uprawiania chociażby turystyki kajakowej czy rowerowej – mówi Michał Dyśko z wydziału turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Jak zaznacza, warto zobaczyć również inne atrakcje, w tym jarmark staroci czy pobliski ośrodek hodowli żubrów.

Nie tylko dla sportowców

Miejscowość ma ciekawą historię, a jej nazwa wzięła się prawdopodobnie od rodu Spałów, którego jeden z przodków był właścicielem młyna. Ale jest też legenda mówiąca o księżnej, która poszła podziwiać dęby i przepadła, a gdy ją znaleziono – jak zameldowali służący - „księżna spała".

Do położonej w puszczy osady przed wiekami na polowania przyjeżdżali polscy królowe oraz car Aleksander III ze świtą,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10513

Wydanie: 10513

Spis treści
Zamów abonament