Farmy wiatrowe – podatek niekoniecznie większy
Zmiany wprowadzone ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dotyczą dozoru technicznego i nadzoru budowlanego w stosunku do nich. Trudno dopatrzeć się intencji zmiany obciążenia farm podatkiem od nieruchomości.
15 lipca br. weszła w życie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (dalej: ustawa o inwestycjach). Ustawa ta, oprócz pojawiających się zarzutów o niezgodność przepisów zarówno z Konstytucją RP, jak i z prawem UE, spowodowała także dyskusję na temat potencjalnej możliwości zmiany zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Wątpliwości te potęguje zapis art. 17 ustawy o inwestycjach, który stanowi, że: „Od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2016 r. podatek od nieruchomości dotyczący elektrowni wiatrowej ustala się i pobiera zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem wejścia w życie ustawy".
Ustawa o inwestycjach zawiera także inne postanowienia, które w ocenie niektórych komentatorów mogą sugerować zmianę zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych, w tym w szczególności poprzez:
- wprowadzenie w art. 2 pkt 1 tej ustawy definicji legalnej pojęcia „elektrownia wiatrowa" (jest to budowla w rozumieniu przepisów prawa budowlanego składająca się co najmniej z fundamentu, wieży oraz elementów technicznych, o mocy większej niż moc mikroinstalacji),
- zmianę art. 3 pkt 3 prawa budowlanego poprzez wykreślenie z nawiasu tego przepisu pojęcia elektrowni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta