Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy dyrektor Nowego

03 sierpnia 2016 | Życie Ziemi Łódzkiej | Jacek Cieślak
Fronton łódzkiego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, którym od czerwca kieruje dyrektor Krzysztof Dudek
źródło: materiały prasowe
Fronton łódzkiego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, którym od czerwca kieruje dyrektor Krzysztof Dudek
Krzysztot Dudek przed objęciem dyrekcji w Teatrze Nowym, kierował w latach 2007-2016 Narodowym Centrum Kultury.  Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. W czasie studiów był działaczem NZS, działał też w Pomarańczowej Alternatywie. Był też radnym sejmiku łódzkiego.
autor zdjęcia: Jan Kowalski
źródło: materiały prasowe
Krzysztot Dudek przed objęciem dyrekcji w Teatrze Nowym, kierował w latach 2007-2016 Narodowym Centrum Kultury. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. W czasie studiów był działaczem NZS, działał też w Pomarańczowej Alternatywie. Był też radnym sejmiku łódzkiego.

Krzysztof Dudek obejmuje Teatr Nowy im.Kazimierza Dejmka i chce nawiązywać do idei patrona tej sceny.

– Nie miałem zaszczytu poznać osobiście Kazimierza Dejmka, ale przygotowując się do udziału w konkursie przeczytałem chyba wszystko, co na jego temat napisano – mówi Krzysztof Dudek, który w latach 2007-2016 kierował Narodowym Centrum Kultury. – Teatr Nowy pielęgnuje pamięć o swoim patronie i wiele w tej sprawił uczynił również pod względem wydawniczym.

Szczególnie ważne są wywiady, jakich udzielił Kazimierz Dejmek.

– Obejrzałem też filmy o tym wybitnym reżyserze, w tym przygotowane przez łódzką telewizję – mówi nowy dyrektor. – Miałem wreszcie okazję obserwować jego ostatnią dyrekcję w Nowym oraz spektakle, jakie wówczas powstały. I jestem przekonany, że warto powrócić do dziedzictwa Kazimierza Dejmka, przypomnieć je, a tym, którzy go nie znali, dać szansę poznania. Również poprzez sztukę, którą chciałbym zamówić na stulecie łódzkiego teatru.

Najistotniejsze dla Krzysztofa Dudka jest to, co Dejmek mówił: – Uważał, że najważniejszy jest tekst poetycki wygłaszany przez aktora. Mam też stale w pamięci inną jego wypowiedź: „Aktor ma otworzyć gębę na scenie i przez 15 minut ma z niej lecieć ogień". Właśnie w ten dobitny sposób Kazimierz Dejmek określał, że słowo jest najważniejsze, a dobra interpretacja ważkiego tekstu stanowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10513

Wydanie: 10513

Spis treści
Zamów abonament