Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kręte drogi historycznej polityki Rosji

03 sierpnia 2016 | Świat | Andrzej Łomanowski

Kreml próbuje wpisać do panteonu narodowych bohaterów fińskiego pogromcę Stalina, marszałka Mannerheima, i cara Iwana Groźnego, słynnego z dokonywania masowych mordów.

– Marszałek Mannerheim był carskim generałem i bardzo dobrze spisywał się jako dowódca w pierwszej wojnie światowej. Ale to chyba jest gest dobrej woli wobec sąsiedniej Finlandii – powiedział „Rzeczpospolitej" rosyjski analityk wojskowy i visting reasercher na uniwersytecie w Uppsali Aleksander Golc.

„Gestem" było odsłonięcie w Petersburgu tablicy pamiątkowej fińskiego marszałka. W uroczystości uczestniczył szef kremlowskiej administracji Siergiej Iwanow. Mimo wsparcia najwyższych władz mieszkańcy miasta bez przerwy atakują tablice, oblewając ją farbą. W końcu fundatorzy zmuszeni byli wystawić przy niej ochronę, a samą tablicę obłożyć przezroczystą folią – jej codzienna wymiana jest tańsza od codziennego czyszczenia całej. – Mannerheim był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10513

Wydanie: 10513

Spis treści
Zamów abonament