Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Innowacje wymagają zmiany systemu edukacji

03 sierpnia 2016 | Ekonomia
Uczestnicy dyskusji zgodnie wskazywali, że aby nasz kraj oparł swoją gospodarkę na wiedzy, potrzebne są zmiany w edukacji
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy dyskusji zgodnie wskazywali, że aby nasz kraj oparł swoją gospodarkę na wiedzy, potrzebne są zmiany w edukacji

Potrzebna jest otwartość na zmiany, bo tylko ona uwolni kreatywność Polaków – twierdzili uczestnicy debaty „Rzeczpospospolitej" poświęconej innowacjom.

MICHAŁ NIEWIADOMSKI

Gospodarka oparta na wiedzy, a nie na taniej sile roboczej, jest w stanie być bardziej konkurencyjna i brać udział w globalnej rywalizacji gospodarczej – zgodnie podkreślali uczestnicy debaty „Innowacje w Polsce i w Europie", która jest częścią projektu Orły Innowacji. Podczas dyskusji rozmawiano o obecnym poziomie rozwoju myśli technicznej w Polsce, wskazywano też na czynniki, które wpływają na rozwój innowacyjności.

Jerzy Kalinowski, szef zespołu doradczego w zakresie strategii i operacji w Europie Środkowo-Wschodniej KPMG, zwracał uwagę na niewielkie wydatki polskich firm na badania i rozwój.

– Przedsiębiorstwa w Czechach wydają dwa razy więcej – wskazywał. Przyglądając się jednak wydatkom państwa, jest już pewna poprawa.

Jak mówił Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium, w ostatnich 5 latach wydatki na badania i rozwój zwiększyły się z 0,2 do 1 proc. PKB. – Rośnie też udział produktów high-tech w naszym eksporcie. Ich przyrost od 2007 r. był drugim najwyższym w Europie – relacjonował Maliszewski.

Gdy spojrzymy na zgłoszenia patentowe, też sytuacja nie wygląda źle. – W liczbach bezwzględnych jesteśmy na 17. miejscu w świecie, gorzej to wygląda, jeśli zaczniemy przeliczać to np. na liczbę mieszkańców – przyznaje Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10513

Wydanie: 10513

Spis treści
Zamów abonament