Innowacje wymagają zmiany systemu edukacji
Potrzebna jest otwartość na zmiany, bo tylko ona uwolni kreatywność Polaków – twierdzili uczestnicy debaty „Rzeczpospospolitej" poświęconej innowacjom.
MICHAŁ NIEWIADOMSKI
Gospodarka oparta na wiedzy, a nie na taniej sile roboczej, jest w stanie być bardziej konkurencyjna i brać udział w globalnej rywalizacji gospodarczej – zgodnie podkreślali uczestnicy debaty „Innowacje w Polsce i w Europie", która jest częścią projektu Orły Innowacji. Podczas dyskusji rozmawiano o obecnym poziomie rozwoju myśli technicznej w Polsce, wskazywano też na czynniki, które wpływają na rozwój innowacyjności.
Jerzy Kalinowski, szef zespołu doradczego w zakresie strategii i operacji w Europie Środkowo-Wschodniej KPMG, zwracał uwagę na niewielkie wydatki polskich firm na badania i rozwój.
– Przedsiębiorstwa w Czechach wydają dwa razy więcej – wskazywał. Przyglądając się jednak wydatkom państwa, jest już pewna poprawa.
Jak mówił Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium, w ostatnich 5 latach wydatki na badania i rozwój zwiększyły się z 0,2 do 1 proc. PKB. – Rośnie też udział produktów high-tech w naszym eksporcie. Ich przyrost od 2007 r. był drugim najwyższym w Europie – relacjonował Maliszewski.
Gdy spojrzymy na zgłoszenia patentowe, też sytuacja nie wygląda źle. – W liczbach bezwzględnych jesteśmy na 17. miejscu w świecie, gorzej to wygląda, jeśli zaczniemy przeliczać to np. na liczbę mieszkańców – przyznaje Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta