W jaki sposób można dokapitalizować spółkę
Warto rozważyć wszystkie dostępne formy zasilenia spółki w kapitał z uwzględnieniem ich odmiennych podatkowych konsekwencji. Tylko w ten sposób można wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze spośród dostępnych.
W przypadku spółek kapitałowych, w sytuacji gdy zgromadzony kapitał okazuje się niewystarczający do dalszego prowadzenia działalności, istnieje możliwość dokapitalizowania spółki przez zasilenie jej dodatkowymi środkami. Obecnie istnieje kilka sposobów dokapitalizowania spółki. Są to:
- podwyższenie kapitału zakładowego,
- podwyższenie kapitału podstawowego z agio,
- dopłata oraz
- długoterminowa pożyczka od właścicieli.
Wybór odpowiedniego sposobu dokapitalizowania zależy oczywiście od tego, jak wygląda sytuacja spółki oraz udziałowca. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Niemniej ważne mogą się okazać aspekty podatkowe. Każdy ze sposobów dokapitalizowania ma bowiem nieco inne konsekwencje podatkowe.
Wariant 1. Pożyczka długoterminowa od właścicieli
Obecnie najczęściej stosowanym sposobem dokapitalizowania spółki są długoterminowe pożyczki od udziałowców. Pierwszym elementem, o którym trzeba w takim przypadku pamiętać, jest to, że odsetki od kwoty udzielonej pożyczki powinny być w tym przypadku ustalane na poziomie wartości rynkowej. Nie możemy zatem rozważać pożyczek nieoprocentowanych lub udzielanych na warunkach odbiegających od reguł rynkowych. Udzielenie takiej pożyczki przez wspólnika wymaga nie tylko zawarcia umowy, ale w niektórych przypadkach może wymagać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta