Bankom wciąż grożą horrendalne koszty ustawy frankowej
Inwestorzy euforycznie zareagowali na złagodzoną wersję ustawy frankowej, ale ich optymizm może być przedwczesny.
Po prezentacji przez Kancelarię Prezydenta nowej wersji ustawy restrukturyzującej hipoteki walutowe akcje banków na GPW wystrzeliły w górę. Najmocniej drożały walory Getin Noble (30 proc.), Millennium (16 proc.), a także mBanku (13 proc.). Nawet największy bank w Polsce, PKO BP, rósł w dwucyfrowym tempie – jego akcje drożały o nawet 13 proc., a akcje nr 3 polskiego sektora bankowego BZ WBK o 12 proc.
To nie przypadek, że zyskiwały akurat te banki, bo to one są najbardziej zaangażowane w kredyty frankowe, a nowy projekt ustawy przewiduje, że w pierwszej kolejności klientom zostaną zwrócone różnice w wycenie walut przez banki a ich notowaniami w NBP. Może to kosztować 3,6–4 mld zł. To ledwie ułamek szacowanych kosztów z poprzednich wersji ustawy o restrukturyzacji hipotek walutowych, sięgających nawet 67 mld zł.
– Biorąc pod uwagę udział banków w polskim rynku hipotecznych kredytów walutowych, najwięcej z tytułu zwrotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta