Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najem aut w Holandii, a podatek w ojczyźnie

03 sierpnia 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Bartosz Mroczkowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Bartosz Mroczkowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Jedyną przesłanką opodatkowania dochodów nierezydenta w Polsce jest to, żeby osiągnął je na terytorium Polski, czyli aby ich źródło znajdowało się w kraju.

O wykładnię przepisów o CIT wystąpiła spółka, która prowadzi działalność w zakresie usług transportu drogowego na terenie innych niż Polska państw UE (w szczególności Holandii i Niemiec). W działalności korzysta ze środków transportu najmowanych od kontrahentów z terenu Unii. Podatniczka wskazała, że posiada certyfikaty rezydencji podatkowej kontrahentów holenderskich i niemieckich, wskazujące miejsce ich siedziby dla celów podatkowych. Zapytała czy ma ona obowiązek pobierać zryczałtowany podatek na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT od wynagrodzeń wypłacanych za usługi wynajmu pojazdów.

W ocenie spółki taki obowiązek na niej nie ciąży, bo przychody te nie podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski. Wynajmując środki transportu na rzecz spółki kontrahent świadczy usługi na terytorium swojego kraju i odnoszą się one do aktywności biznesowej pytającej spółki na terenie tego kraju. Źródłem przychodu wynajmującego jest więc działalność gospodarcza, która jest wykonywana na terytorium kraju, którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10513

Wydanie: 10513

Spis treści
Zamów abonament