Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy kolejnej ciąży lepiej przerwać opiekę nad starszym dzieckiem

25 sierpnia 2016 | Praca i ZUS | Justyna Niedzielska

Rezygnując z urlopu wychowawczego, ciężarna matka będzie mogła pójść na zwolnienie lekarskie. Pozostanie w domu, ale będzie otrzymywała pieniądze. Zyska też prawo do urlopu wypoczynkowego.

Większe przywileje, jakie prawo daje młodym matkom, powodują, że coraz częściej decydują się one na kolejne dziecko. Bywa, że jeszcze podczas pobytu na urlopie wychowawczym z poprzednim potomkiem spodziewają się kolejnego. Jeśli przyszła matka nie podejmie żadnych kroków, aby wrócić do pracy, nie będzie mogła korzystać z praw, jakie mają inne ciężarne pozostające na etacie (poza zasiłkiem macierzyńskim).

Kto skorzysta

Od 2 stycznia 2016 r. rodzice mogą wykorzystać urlop wychowawczy do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Tak stanowi art. 186 § 2 kodeksu pracy. Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje zatrudnionym rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy mają co najmniej sześciomiesięczny staż pracy.

Rodzice mogą z niego korzystać w tym samym czasie. Łączny wymiar nie może jednak przekraczać 36 miesięcy, z czego jeden rodzic może wybrać do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10531

Wydanie: 10531

Spis treści

Poradnik prawny Rzeczpospolitej dla kupujących mieszkania

Zamów abonament