Za pracę w święto 15 sierpnia normalna pensja i dzień wolny
Za przepracowany czas 15 sierpnia pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dzień wolny od pracy. Pracodawca, który nie ma możliwości jego udzielenia, ma obowiązek wypłacić podwładnemu 100 proc. dodatek.
Przywilejem każdego pracownika jest prawo do określonej liczby dni wolnych od pracy w danym roku. Są nimi również święta, do których zaliczamy np. 15 sierpnia, czyli Dzień Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Niekiedy zdarza się, że w dniu świątecznym konieczna jest obecność pracownika w zakładzie. Co do zasady wykonywanie obowiązków służbowych w święta jest dozwolone na zasadzie wyjątku, a w zamian regulacje kodeksowe przewidują dla zatrudnionej osoby odpowiednią rekompensatę.
Dodajmy, że za pracę w święto uznaje się pracę świadczoną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 dnia następnego, jeśli w regulaminie pracy nie zostały wskazane inne godziny.
Normalny zarobek...
Za realizowanie wyznaczonych zadań w dniu świątecznym podwładny powinien mieć przede wszystkim wypłacone normalne wynagrodzenie. Należy się ono za każdą wypracowaną godzinę, w myśl reguły zapisanej w art. 80 k.p., mówiącej o tym, że za pracę wykonaną podmiot zatrudniający musi zapłacić.
...i dodatkowe wolne
Oprócz normalnej pensji za świąteczne pracowanie trzeba zapewnić podwładnemu cały dzień wolny w ciągu okresu rozliczeniowego (art. 15111 § 1 k.p.). Uprawnienie to przysługuje niezależnie od tego, jak długo świadczył pracę w święto.
Przy czym dzień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta