Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunki pracy cudzoziemca pod nadzorem

25 sierpnia 2016 | Praca i ZUS

TRYB | Nawet w ciągu dwóch lat po zakończeniu pracy w Polsce przez delegowanego z zagranicy inspekcja może żądać dokumentów związanych z jego angażem. Na ich dostarczenie pracodawca ma 15 dni roboczych. Małgorzata Kozłowska Barbara Smalarz

18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (DzU z 2016 r., poz. 868; dalej: ustawa). Na zagraniczne firmy wysyłające do nas ludzi nakłada wiele obowiązków. Przede wszystkim pracownikom delegowanym trzeba zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż polskim pracownikom. Warunki zatrudnienia delegowanych do Polski, jak i prawidłowość delegowania będzie kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca, który deleguje pracownika do Polski, musi mu zapewnić warunki zatrudnienia wynikające z kodeksu pracy. Nie mogą one być mniej korzystne niż warunki zatrudnienia polskich pracowników. Wcześniej ta regulacja była zawarta w art. 671 i następnych kodeksu pracy. Obejmuje to w szczególności: normy i wymiar czasu pracy, okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego, wymiar urlopu wypoczynkowego, minimalne wynagrodzenie za pracę (1850 zł w 2016 r.), wysokość wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, BHP, zasadę równego traktowania oraz zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu oraz wykonywanie pracy zgodnie z przepisami o  zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Tak stanowi art. 4 ustawy.

W niektórych przypadkach delegujący jest zwolniony z zapewnienia warunków zatrudnienia: wymiaru urlopu wypoczynkowego, minimalnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10531

Wydanie: 10531

Spis treści

Poradnik prawny Rzeczpospolitej dla kupujących mieszkania

Zamów abonament