Warunki pracy cudzoziemca pod nadzorem
TRYB | Nawet w ciągu dwóch lat po zakończeniu pracy w Polsce przez delegowanego z zagranicy inspekcja może żądać dokumentów związanych z jego angażem. Na ich dostarczenie pracodawca ma 15 dni roboczych. Małgorzata Kozłowska Barbara Smalarz
18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (DzU z 2016 r., poz. 868; dalej: ustawa). Na zagraniczne firmy wysyłające do nas ludzi nakłada wiele obowiązków. Przede wszystkim pracownikom delegowanym trzeba zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż polskim pracownikom. Warunki zatrudnienia delegowanych do Polski, jak i prawidłowość delegowania będzie kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca, który deleguje pracownika do Polski, musi mu zapewnić warunki zatrudnienia wynikające z kodeksu pracy. Nie mogą one być mniej korzystne niż warunki zatrudnienia polskich pracowników. Wcześniej ta regulacja była zawarta w art. 671 i następnych kodeksu pracy. Obejmuje to w szczególności: normy i wymiar czasu pracy, okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego, wymiar urlopu wypoczynkowego, minimalne wynagrodzenie za pracę (1850 zł w 2016 r.), wysokość wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, BHP, zasadę równego traktowania oraz zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu oraz wykonywanie pracy zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Tak stanowi art. 4 ustawy.
W niektórych przypadkach delegujący jest zwolniony z zapewnienia warunków zatrudnienia: wymiaru urlopu wypoczynkowego, minimalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta