Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udostępnienie lokalu żonie ze stawką 23 proc.

25 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Będący przedsiębiorcami małżonkowie mogą „wynajmować" składniki majątku stanowiące z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego ich współwłasność. Jest to świadczenie pomiędzy dwoma odrębnymi podatnikami VAT.

- Podatnik kupił trzy lata temu lokal usługowy, który wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Z faktury dokumentującej nabycie lokalu podatnik odliczył VAT w całości. W 2016 r. działalność gospodarczą rozpoczyna żona podatnika, z którą podatnik (od dnia ślubu, tj. od 2009 r.) posiada wspólność majątkową. Podatnik zamierza udostępnić żonie część posiadanego lokalu (dwa pomieszczenia w tym lokalu – ok. 25 proc. powierzchni) na prowadzenie przez nią firmy. Jakie skutki w PIT oraz VAT to wywoła? Czy podatnik musi skorygować odliczony VAT? Czy może wynająć część lokalu żonie i wystawiać faktury? Czy w takim przypadku żona mogłaby zaliczać koszty najmu do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

W świetle przepisów prawa cywilnego małżonkom – jako współwłaścicielom – z mocy prawa przysługuje prawo do korzystania ze składników majątku przedsiębiorstw prowadzonych przez drugiego z małżonków >patrz ramka. Nie wiąże się to z koniecznością zawierania żadnej umowy. Co więcej, zawarcie takiej umowy (np. umowy najmu) nie jest prawnie możliwe. Jak czytamy w wyroku NSA z 27 listopada 2009 r. (II FSK 2068/09): „nie do zaakceptowania jest pogląd (...), w myśl którego małżonkowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10531

Wydanie: 10531

Spis treści

Poradnik prawny Rzeczpospolitej dla kupujących mieszkania

Zamów abonament