Udostępnienie lokalu żonie ze stawką 23 proc.
Będący przedsiębiorcami małżonkowie mogą „wynajmować" składniki majątku stanowiące z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego ich współwłasność. Jest to świadczenie pomiędzy dwoma odrębnymi podatnikami VAT.
- Podatnik kupił trzy lata temu lokal usługowy, który wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Z faktury dokumentującej nabycie lokalu podatnik odliczył VAT w całości. W 2016 r. działalność gospodarczą rozpoczyna żona podatnika, z którą podatnik (od dnia ślubu, tj. od 2009 r.) posiada wspólność majątkową. Podatnik zamierza udostępnić żonie część posiadanego lokalu (dwa pomieszczenia w tym lokalu – ok. 25 proc. powierzchni) na prowadzenie przez nią firmy. Jakie skutki w PIT oraz VAT to wywoła? Czy podatnik musi skorygować odliczony VAT? Czy może wynająć część lokalu żonie i wystawiać faktury? Czy w takim przypadku żona mogłaby zaliczać koszty najmu do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
W świetle przepisów prawa cywilnego małżonkom – jako współwłaścicielom – z mocy prawa przysługuje prawo do korzystania ze składników majątku przedsiębiorstw prowadzonych przez drugiego z małżonków >patrz ramka. Nie wiąże się to z koniecznością zawierania żadnej umowy. Co więcej, zawarcie takiej umowy (np. umowy najmu) nie jest prawnie możliwe. Jak czytamy w wyroku NSA z 27 listopada 2009 r. (II FSK 2068/09): „nie do zaakceptowania jest pogląd (...), w myśl którego małżonkowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta