Wyczynowiec może być zaangażowany na etacie
SPORT | Zastosowanie zadaniowego czasu pracy, określenie właściwego zakresu obowiązków oraz odpowiednie sformułowanie postanowień angażu pozwolą zatrudnić zawodnika na podstawie umowy o pracę.
Kibicując naszym zawodnikom – zarówno lokalnie, jak i w imprezach międzynarodowych, często nie zdajemy sobie sprawy, że sportowiec to także zawód i praca, która świadczona jest w określonym wymiarze czasu. Jak rozstrzygnąć problemy prawne dotyczące zatrudnienia wyczynowca?
Elastyczny czas pracy
Sportowcy mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zawartej z klubem sportowym. Zgodnie z kodeksem pracy czas pracy to okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków zawodowych.
Jednak sportowiec, oprócz czynności bezpośrednio wiążących się z uprawianiem sporu (jak treningi czy udział w zawodach), wykonuje też inne specyficzne zajęcia. Ich zakwalifikowanie jako realizowanych w ramach stosunku pracy może budzić wątpliwości. Czas ich wykonywania trzeba zatem ustalić w sposób uwzględniający charakter zatrudnienia – rodzaj i wymogi uprawianej dyscypliny.
Celem sportowca jest osiągnięcie najwyższej formy umożliwiającej udział we współzawodnictwie sportowym i reprezentowanie barw klubu w jak najbardziej efektywny sposób. Na jego warsztat składają się takie atrybuty jak: przygotowanie fizyczne, szybkość, kondycja, przygotowanie taktyczne, psychologiczno-mentalne, odporność na stres i inne cechy właściwe do uprawiania konkretnych dyscyplin sportowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta