Fundusz emerytalny przechodzi z firmą
Przemysław Mazur Nowy pracodawca wstępuje w prawa i obowiązki wynikające z pracowniczego programu emerytalnego tylko w stosunku do przejmowanych pracowników. Jego dotychczasowi podwładni nie skorzystają z niego – pisze prawnik.
Ze względu na lakoniczne brzmienie przepisów ustawy o pracowniczych programach emerytalnych (ustawa o PPE) przejście części zakładu pracy rodzi w praktyce poważne wątpliwości interpretacyjne w zakresie skutków, jakie przejście to wywołuje w odniesieniu do programu prowadzonego przez dotychczasowego lub nowego pracodawcę. W szczególności doniosłe jest to, czy i w jakim zakresie nowy pracodawca przejmuje program prowadzony przez dotychczasowego pracodawcę oraz jakie skutki wywiera to w zakresie uprawnień dotychczasowych pracowników nowego pracodawcy (tj. tych pracowników, którzy byli zatrudnieni jeszcze przed przejęciem części zakładu pracy).
Dwa programy
Na gruncie ustawy o PPE zasadą jest, że w przypadku przejścia zakładu pracy nowy pracodawca wstępuje w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy w zakresie prowadzonego programu (tzw. zasada sukcesji uniwersalnej) (art. 7 ust. 4 ustawy o PPE). Szczególnym przypadkiem sukcesji uniwersalnej na gruncie ustawy o PPE jest sukcesja następująca w przypadku przejścia części zakładu pracy. W tym przypadku nowy pracodawca nie może bowiem wstąpić w ogół praw i obowiązków wynikających z programu prowadzonego przez dotychczasowego pracodawcę. Program ten prowadzony jest co do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta