Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pośrednik poszuka pracy lub doradzi zmianę zawodu

25 sierpnia 2016 | Praca i ZUS | Beata Spychała

Agencja pracy tymczasowej zniknie z rejestru takich firm, jeśli w dwóch kolejnych latach nie prowadzi działalności zatrudnieniowej. Co roku marszałkowi województwa przedstawia raport ze swojej aktywności. Beata Spychała

Działalność agencji pracy tymczasowej (APT) reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645 ze zm.; dalej: ustawa). Ale to nie jedyne przepisy, do których musi się stosować APT.

Agencja pracy tymczasowej to instytucja rynku pracy, zaliczona do grupy agencji zatrudnienia. Mogą one prowadzić działalność polegającą na świadczeniu jednej, kilku lub wszystkich usług określonych w ustawie. Chodzi o: pośrednictwo pracy, doradztwo personalne, poradnictwo zawodowe, pracę tymczasową.

Jaka aktywność

Usługi dotyczące pracy tymczasowej ustawa precyzuje jako zatrudnianie pracowników tymczasowych i kierowanie ich oraz osób niebędących pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, na zasadach określonych w przepisach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (art. 18 ust 1 pkt 4 ustawy).

Jest to działalność regulowana w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz.  584 ze zm.; dalej: ustawa o swobodzie działalności). Aby ją wykonywać, APT musi spełnić szczególne warunki (art. 5 pkt 5 ustawy o swobodzie działalności) i być wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Zgodnie z art. 64 ustawy o swobodzie działalności jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10531

Wydanie: 10531

Spis treści

Poradnik prawny Rzeczpospolitej dla kupujących mieszkania

Zamów abonament