Pośrednik poszuka pracy lub doradzi zmianę zawodu
Agencja pracy tymczasowej zniknie z rejestru takich firm, jeśli w dwóch kolejnych latach nie prowadzi działalności zatrudnieniowej. Co roku marszałkowi województwa przedstawia raport ze swojej aktywności. Beata Spychała
Działalność agencji pracy tymczasowej (APT) reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645 ze zm.; dalej: ustawa). Ale to nie jedyne przepisy, do których musi się stosować APT.
Agencja pracy tymczasowej to instytucja rynku pracy, zaliczona do grupy agencji zatrudnienia. Mogą one prowadzić działalność polegającą na świadczeniu jednej, kilku lub wszystkich usług określonych w ustawie. Chodzi o: pośrednictwo pracy, doradztwo personalne, poradnictwo zawodowe, pracę tymczasową.
Jaka aktywność
Usługi dotyczące pracy tymczasowej ustawa precyzuje jako zatrudnianie pracowników tymczasowych i kierowanie ich oraz osób niebędących pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, na zasadach określonych w przepisach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (art. 18 ust 1 pkt 4 ustawy).
Jest to działalność regulowana w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 584 ze zm.; dalej: ustawa o swobodzie działalności). Aby ją wykonywać, APT musi spełnić szczególne warunki (art. 5 pkt 5 ustawy o swobodzie działalności) i być wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Zgodnie z art. 64 ustawy o swobodzie działalności jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta