Obrót bitcoinami może być opodatkowany ryczałtem
UPROSZCZENIA | Kwoty uzyskane z prowadzonej przez internet sprzedaży detalicznej wirtualnej waluty są przychodami z działalności usługowej w zakresie handlu. Marcin Szymankiewicz
Osoba fizyczna zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na obrocie wirtualną walutą – bitcoin (BTC) poprzez portale internetowe. W trakcie obrotu bitcoinami nie dojdzie w żadnym momencie do ich przetworzenia. Informacje składające się na BTC (cyfry i litery) nie ulegają zmianie w procesie ich przekazywania kolejnym odbiorcom. Czy obrót wirtualną walutą bitcoin może być opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3 proc. jako usługa w zakresie handlu? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT (zob. art. 6 ust. 1 in principio ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Działalność w zakresie obrotu wirtualną walutą (bitcoin) nie została wyłączona z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego na podstawie art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Możliwe jest zatem jej opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
W stanie nieprzetworzonym
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3 proc. przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.
Działalność usługowa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta