Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrót bitcoinami może być opodatkowany ryczałtem

25 sierpnia 2016 | Dobra Firma

UPROSZCZENIA | Kwoty uzyskane z prowadzonej przez internet sprzedaży detalicznej wirtualnej waluty są przychodami z działalności usługowej w zakresie handlu. Marcin Szymankiewicz

Osoba fizyczna zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na obrocie wirtualną walutą – bitcoin (BTC) poprzez portale internetowe. W trakcie obrotu bitcoinami nie dojdzie w żadnym momencie do ich przetworzenia. Informacje składające się na BTC (cyfry i litery) nie ulegają zmianie w procesie ich przekazywania kolejnym odbiorcom. Czy obrót wirtualną walutą bitcoin może być opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3 proc. jako usługa w zakresie handlu? – pyta czytelnik.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT (zob. art. 6 ust. 1 in principio ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Działalność w zakresie obrotu wirtualną walutą (bitcoin) nie została wyłączona z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego na podstawie art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Możliwe jest zatem jej opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W stanie nieprzetworzonym

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3 proc. przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Działalność usługowa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10531

Wydanie: 10531

Spis treści

Poradnik prawny Rzeczpospolitej dla kupujących mieszkania

Zamów abonament