Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycje w nowe technologie bez prawa do odliczenia

05 września 2016 | Podatki | Marta Olewińska
Marta Olewińska, konsultantka podatkowa w ECDDP sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Marta Olewińska, konsultantka podatkowa w ECDDP sp. z o.o.

Z uwagi na warunki, jakie należało spełnić w celu skorzystania z ulgi technologicznej do końca ubiegłego roku, podatnicy nie wiedzą, czy mają prawo do odliczenia, jeżeli przed zmianą nie uiścili całości zapłaty za nabyte rozwiązania.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa ulga podatkowa, tzw. ulga na działalność badawczo-rozwojową. Zastąpiła ona ulgę technologiczną regulowaną do końca ub.r. przepisami art. 18b ustawy o CIT.

Jak było przed nowelizacją

Zgodnie z obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. art. 18b ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 tej ustawy można było odliczyć wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii >patrz ramka.

Zgodnie z art. 18b ust. 4 ustawy o CIT, podstawą ustalenia wielkości odliczenia była kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogły przekroczyć 50 proc. kwoty ustalonej zgodnie z art. 18b ust. 4 ustawy o CIT.

Jeżeli zatem podatnik wprowadził w 2015 r. do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nabyte nowe technologie o określonej wartości początkowej i do końca 2015 r. zapłacił podmiotowi uprawnionemu część lub całość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10540

Wydanie: 10540

Spis treści
Zamów abonament