Jak i kiedy pobrać daninę
Wypłata wynagrodzenia zagranicznym artystom i sportowcom (lub innym podmiotom – „dysponującym" ich pracą) może stwarzać obowiązki płatnicze polskiego organizatora.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT podatkowi „u źródła" podlegają „opłaty za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Analogiczną zasadę opodatkowania ustanawia art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. W tym przypadku przepis dotyczy działalności wykonywanej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zazwyczaj 20 proc.
W obu ww. przepisach podatek wynosi 20 proc. przychodu i jest pobierany przez płatnika. Podatek nie jest pobierany, jeżeli co innego wynika z umowy międzynarodowej (tzn. jeżeli dany przypadek podlega ust. 3, wyłączającemu opodatkowanie w państwie źródła). Oczywiście powołanie się na umowę międzynarodową wymaga przedstawienia przez podatnika płatnikowi certyfikatu rezydencji.
Adresatami są osoby prawne
Artykuł 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT jest adresowany do podatników będących osobami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta