Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewidzialna ręka ministra finansów bierze podatek

05 września 2016 | Podatki | Tomasz Matuszak
Tomasz Matuszak, Specjalista w Thedy & Partners
źródło: materiały prasowe
Tomasz Matuszak, Specjalista w Thedy & Partners

Przepisy o PCC, obciążające udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółek pokryte wkładem niepieniężnym w innej postaci, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana 0,5-proc. daniną, są niezgodne z unijnymi regulacjami.

Każdego dnia podatnicy wnoszą niezliczoną liczbę aportów, czyli wkładów niepieniężnych do innych spółek. PCC od takiej czynności jest pobierany w wysokości 0,5 proc. wartości każdego wnoszonego przez podatnika wkładu niepieniężnego. Problem w tym, że ów podatek pobierany jest - chciałoby się powiedzieć „bezprawnie" – choć właściwym tu zwrotem jest „nienależnie".

Definicja spółki kapitałowej w rozumieniu dyrektywy

Przepisy ustawy o PCC podlegają pełnej harmonizacji z zasadami opodatkowania dotyczącymi spółek kapitałowych wskazanymi najpierw w dyrektywie Rady z 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (69/335 EWG), a następnie w dyrektywie z 12 lutego 2008 r. (2008/7/WE). Definicja spółki kapitałowej w rozumieniu wskazanych dyrektyw ma zastosowanie zarówno do krajowych spółek kapitałowych, jak i handlowych spółek osobowych (spółki komandytowe i spółki komandytowo – akcyjne), co wielokrotnie było przedmiotem analizy Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wypowiadając się w tej kwestii między innymi w wyrokach z 4 lipca 2014 r. (II FSK 1915/12), z 16 grudnia 2014 r. (II FSK 2796/12), z 19 marca 2015 r. (II FSK 143/13), z 30 czerwca 2015 r. (II FSK 1402/13) NSA uznał, że zakres podmiotowy wspomnianych dyrektyw obejmuje spółkę kapitałową, przez którą należy także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10540

Wydanie: 10540

Spis treści
Zamów abonament