Organizujesz imprezę artystyczną lub sportową, pamiętaj o podatku u źródła
Wypłata wynagrodzeń dla występujących w Polsce artystów z zagranicy może się wiązać z powstaniem obowiązków płatnika po stronie krajowych organizatorów koncertów i spektakli.
Organizowanie w Polsce imprez artystycznych, widowiskowych lub sportowych wiąże się najczęściej z wypłatą wynagrodzenia z tytułu występu zagranicznych artystów lub sportowców. Polski organizator imprezy może zawrzeć umowę bezpośrednio z zagranicznym artystą (sportowcem), z jego reprezentantem (np. agencją artystyczną) lub z jednostką organizacyjną zatrudniającą artystów lub sportowców (teatrem, klubem sportowym itd.). Wielu organizatorów tego typu imprez ma wątpliwości czy wypłata takich wynagrodzeń może się wiązać z powstaniem po ich stronie obowiązków płatnika.
Po pierwsze – umowa międzynarodowa
Jeżeli artysta (sportowiec) jest podmiotem zagranicznym, to opisanie zasad opodatkowania wymaga odwołania się do postanowień właściwej umowy międzynarodowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Właściwa jest umowa zawarta przez Polskę (państwo źródła) z państwem rezydencji podatkowej zagranicznego artysty lub sportowca. Jeżeli umowę podpisuje zagraniczna agencja artystyczna, teatr, orkiestra itp., to siedziba tego podmiotu determinuje właściwość umowy podatkowej. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 26 maja 2009 r. (IBPBI/2/ 423-602/09/AP) potwierdziła, że gdy agencja repezentująca artystę ma siedzibę w państwie X, natomiast reprezentowany artysta ma miejsce zamieszkania w państwie Y i jeżeli polski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta