Jaki VAT dla prac związanych z ochroną środowiska morskiego
Gdy roboty wiążą się ze zmianą parametrów torów podejściowych, należy stosować stawkę podstawową. W przeciwnym razie wynosi ona zero proc. Natomiast inwestycja polegająca na budowie ostróg morskich jest związana z ochroną brzegu i dlatego nie korzysta z preferencji.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 13 lipca 2016 r. (I SA/Gd 543/16).
Spółka prowadziła prace budowlane polegające na modernizacji wejścia do portu wewnętrznego (przebudowa falochronu), za które, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT wystawiała faktury ze stawką zero proc. Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej co do potwierdzenia prawidłowości stosowania tej stawki. Otrzymała jednak interpretację negatywną, która została utrzymana przez WSA w Gdańsku. Po jakimś czasie została jednak wydana interpretacja ogólna (sPT2/033/1/442/TXW/2011/763), w której minister finansów stwierdził, że z preferencyjnej stawki podatkowej mogą również korzystać usługi dotyczące falochronu, jeżeli roboty nie są związane ze zmianą parametrów technicznych akwenów lub torów podejściowych.
Organy podatkowe w wydanej decyzji pozbawiły spółkę możliwości zastosowania stawki zero proc. w stosunku do opisanych wyżej robót. Na tym tle powstał spór, w którym spółka podkreślała, że do zmian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta