Noclegi przedstawicieli handlowych w terenie bez PIT
Sfinansowane przez pracodawcę koszty zakwaterowania pracowników mobilnych poza miejscem ich zamieszkania nie są ich przychodem ze stosunku pracy.
Takie stanowisko zajął minister finansów, zmieniając 20 stycznia 2016 r. z urzędu interpretację indywidualną wydaną przez Izbę Skarbową w Katowicach (DD3/8222.2.417.2015.CRS).
W przedstawionym w interpretacji stanie faktycznym wnioskodawca zatrudniał przedstawicieli handlowych na podstawie umów o pracę. Miejscem pracy wskazanym w tych umowach była siedziba pracodawcy, jednak wnioskodawca zamierzał w przyszłości je rozszerzyć tak, aby obejmowało ono określony region (np. województwo, kilka województw lub w pewnych przypadkach uzasadnionych pełnioną przez pracownika funkcją – obszar całego kraju). W związku z tym, że charakter pracy przedstawicieli handlowych wymaga stałego przebywania poza siedzibą wnioskodawcy, w przypadku, gdy dany pracownik nie mógłby powrócić danego dnia do miejsca swojego zamieszkania (ze względu na odległość lub późną porę), miałby prawo do skorzystania z usług noclegowych w miejscu świadczenia pracy w danym dniu. Wydatki poniesione przez pracownika na usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta